MOBILITATEA DIN ROMÂNIA

Programată să aibă loc în luna mai a anului 2020, mobilitatea din România, ultima din cadrul proiectului, era concepută, pe de o parte, să finalizeze firma de exercițiu internațională, consacrând-o ca model de urmat, iar pe de altă parte să ridice Târgul Firmelor de Exerciți ”Tânăr antreprenor în spațiul virtual” la un nivel internațional.

Pandemia de COVID 19 la nivel global a determinat amânarea acesteia, pentru ca în final, o dată cu necesitatea încheierii proiectului, să se decidă între parteneri ca mobilitatea să aibă loc virtual.

Organizarea mobilității în acest mod nu a fost ușoară. Erau atât de multe lucruri care puteau merge prost, de la logistică la aspectele tehnice destul de greu de anticipat.

Și totuși…..

Folosindu-se platforma Google Classroom, mobilitatea s-a desfășurat timp de cinci zile, implicând un număr de 40-50 elevi ca auditoriu în aproape fiecare din aceste zile.

Activitățile programate inițial nu au fost modificate substanțial, ci adaptate pentru a corespunde modalității de desfășurare virtuale.

C5 – “THE MINI-COMPANY- BRIDGE TO A SUCCESSFUL CAREER”

VIRTUAL MOBILITY

FEB 8TH – FEB 12TH, 2021

Day 1Mayor’s Greeting Speech11:30 – 12:30
Presentation of the High School – virtual tour (video)
Principal’s Welcoming Speech – Ms. Mihaela Enache
The Mini Company – Past and Future Ms. Silvia Mihaela Galis, coordinator of the Romanian Yell Project Team will present the history of the mini company as a teaching method in our school – power point presentationNext, students from 6 of the school’s mini company will present their mini companies – same power point presentation Ms Galis will end the presentation with a few words about the future of the mini company in our schoolEach team can also talk about the history and future of their mini company in their schools
Break12:30 – 13:00
Romanian traditions and multiculturality: Ms Madalina Dionysatos will present: a film with Romanian customs, folk dances and traditional food and Romanian songs. 13:00-14:00
Day 2Café debate on the topic “The mini-company – a bridge between school and real life”. 1) Students and former students from the host school will talk about how participation in the mini-companies has changed their perspective on life and jobs (speeches) Former students: Nedelcu Ionut, Savu Florin, Moraru Marius, Dumitrache Relu, Radu Madalina, Udrea Ionut, Spanu Eva, Maruntu Mari, Matache Ana 2) Ms. Tudor, a representative of Petrom, will talk about the connection between school and the local business community11:30-12:30
Break12:30-13:00
Round table for teachers. 1) Presentation of the educational systems – Teachers from each team will present their educational system From the Romanian school, our deputy principal Ms Iuliana Beldiman will present the Romanian Educational System 2) Online teaching/learning – challenges for teachers and students” Ms. Silvia Enache will present the challenges encountered in teaching online (in general) – power point presentation Ms. Oana Dobrin will share a few moments from her lessons and speak about teaching entrepreneurship education online – power point presentation -Teachers from the other teams discuss the difficulties encountered in their online teaching and how these could be overcome – exchange of good practices  13:00-14:00
Day 3A. Workshop for students: Me, the future Enterpriser. 1) Each team will mention 5 qualities of a successful enterpriser. They will give examples from real life, present actual profiles of successful young enterprisers. The representative of JA Romania, Mr.  Alex Petre, will also be invited and explain what it takes to be a successful enterpriser and confirm or infirm some of the qualities included by the students – speech Local successful businessmen will talk about their business – speeches 2) Practicing the skills of a good entrepreneur Using the material provided by the host school, the students will do the exercises and announce the answers.11:30 -12:30
Break12:30-13:00
B. Workshop for students: Me, the future Employee. 1) DOs and DONTs in a job interview – mistakes in performing a job interview. Each team will have a support material prepared by the host school (THE DOs and DONTs brochure). Each team will choose two students, one will apply for a position in the organization chart of our international mini company and the other will be the interviewer. They will act out some questions and answers, present CV templates and cover letters. The other teams will express their opinion on the interview13:00 – 14:00
Day 4Participation in the “Young Enterpriser in the Virtual Space” Fair. 1) Contest with jury awarding prizes for “Best Business Idea” Presentation of the jury (there will be one teacher from each country)Presentation of the criteria Presentation of the business ideas After the presentation the jury will deliberate and vote 4) Announcement of the winner  11:30 – 12:30
Break12:30 -13:00
2) The Italian team will present the website and the commercial spot which will be, from now on, the website and the commercial spot of our international mini company 3) Final product Ana Matache will speak about the Yell Free Green Spirit Romania mini company and the production process of the soap – power point presentation The other teams can also present the production process of their item which together with the others will form our final product, The Flowganizer  13:00 – 14:00
Day 5Meeting for the final form of the international mini-company Discussions, drawing conclusions11:30 -12:30
Break12:30 -13:00
Discussions, drawing conclusions Romania – blessed land –Projection of a film about Romania13:00 -14:00

Ziua 1

Ziua deschiderii a fost ziua obișnuitelor urări de bun venit care au avut darul de a ”sparge gheața” și de a familiariza participanții cu platforma. Nu au existat probleme tehnice.

Un moment memorabil care a lăsat impresii deosebite în sufletele partenerilor noștri a fost prezentarea dnei Director Adjunct Mădălina Dionysatos ”România – tradiții și multiculturalitate”. Realizată cu deosebit simț artistic, prezentarea a surprins esența culturii și tradițiilor poporului român atât prin informațiile furnizate cât și prin imaginile alese. O chintesență a spiritualității noastre care a fost percepută cu bucurie, mirare și admirație de colegii noștri străini.

Ziua a doua

Ziua a doua a început cu un minunat șirag de intervenții ale unor foști elevi ai școlii deveniți astăzi studenți la facultăți de prestigiu din țară. ”Cum mi-a schimbat firma de exercițiu viața” a oferit prilejul unor mărturii despre impactul pe care această metodă a avut-o și continuă să o aibă asupra tinerilor, făcându-i mai încrezători în forțele proprii, dezvoltându-i ca profesioniști și înzestrându-i cu ceea ce este necesar pentru a face față exigențelor pieței muncii.

În partea a doua a zilei, cafe-debate-ul intitulat ”Provocările învățării online” a oferit profesorilor prilejul de a împărtăși experiențe, provocări și soluții generate de noua abordare didactică, aceea a predării și învățării virtuale.

Una din cele mai importante zile ale mobilității virtuale a fost ziua a treia, dedicată integral elevilor. Echipele de elevi din fiecare școală parteneră au avut ocazia să se transpună în două ipostaze, simulând situații de viață reală: Eu, Antreprenorul și Eu, Angajatul. A fost o zi prolifică din care s-a învățat mult, în care s-a lucrat mult și, așa cum le stă bine tinerilor, în care s-au mai și distrat.

Reprezentantul Junior Achievement România, D-ul Dorin Călin, a evaluat activitățile desfășurate de grupurile de lucru, oferind sfaturi și feed-back prețios.

Ziua a patra

Ziua a patra a fost zi de concurs. Târgul “Tânăr Antreprenor în Spațiul Virtual”, desfășurat ca o competiție virtuală a adunat în secțiunea ”De la idee la business” douăsprezece idei de afaceri prezentate de elevii din toate țările, prin intermediul aplicației Power Point. Locul I a fost obținut de echipa de elevi din Norvegia pentru ideea recondiționării bicicletelor uzate intitulată ”Bicycle Rebuilder” și de elevul Cristian Ciubuc cu ideea ”House on Wheels” (Casa pe Roți). În a doua secțiune a târgului ”Cel mai bun website” și ”Cel mai bun spot” au fost prezentate produse realizate de elevii din România și Italia pentru firma de exercițiu internațională.

Ziua a 5a

Activitățile proiectului au fost ilustrate într-un newsetter.

Premierea

Nu a fost posibilă o festivitate în adevăratul sens al cuvântului dar cu toate acestea bucuria de a fi recompensați pentru munca lor în cadrul mobilității și cuvintele de laudă aduse de către profesori au luminat chipurile elevilor.